Joel Kukemelk 4.jpg

Rohelisemad valikud

Igaüks meist saab oma elus teha rohelisemaid valikuid. Sorteerida paremini oma prügi, teha mõne autosõidu asemel tervislik jalutuskäik, vähendada toidu raiskamist, soojustada oma elamut, eelistada kõrgema energiaefektiivsusega kodumasinat. Kõik need valikud on tegelikult meie enda heaolule ja tervisele pikemas perspektiivis kasulikud ja ei nõua meilt üle mõistuse suurt ohverdust. Ka rohefondi raha paigutamine on üks roheline valik, mida on võimalik meil igapäevaelus teha. Ja ka sel tegevusel on kõik eeldused, et olla pikas plaanis kasulik otsus meie endi rahakotile.

Novembri tulemus +3,0%

Kui oktoobris nägime rohesektoris kapituleerumise laadset sentimenti, siis november oli juba jupp maad ilusam. LHV rohefondide novembrikuu tootlus oli nii II kui III samba fondil +3,0%. Novembris me palju tehinguid ei teinud, suurendasime positsiooni Hispaania rongiettevõttes Talgo, kes on praegu üle ostmise sihtmärgiks ja kelle ümber kosilased on tiirlemas.

Kuu lõpu seisuga oli LHV Rohelisel Pensionifondil kokku 46 erinevat investeeringut. 29% fondist on investeeritud taastuvenergiasse, 20% elektrifitseerimisse, 19% akutehnoloogiasse, 9% energiatõhususse, 7% ringmajandusse, 6% metsa- ja põllumajandusse, 4% vesinikutehnoloogiasse, 4% CO2 kvoodiõigusesse ning 2% oli rahas.

28. kliimakonverents Dubais

30.novembrist kuni 12. detsembrini toimub Dubais järjekorras 28. kliimakonverents. Üldsuses küsitakse tihti, et miks sellist konverentsi Lähis-Idas peetakse ja eeldatakse et ega sealt midagi head oodata ei ole. Kuid need on asjatundmatud kommentaarid. Tegelikkuses ei ole Dubai emiraadil täna enam mingit seost nafta tootmisega ja nad on üles ehitanud fossiilkütuste järgse majandusmudeli, mida teised šeigid kõrvalt kadedusega vaatavad.

Lähis-Ida on globaalselt mõjuvõimas ja sügavate taskutega nafta ja gaasi tootmispiirkond. Kliimakonverentsi pidamine regioonis, mis peab ise muutuma, mitte kuskil kaugel, kus saab lihtsasti näpuga teiste peale näidata, annab sellele kaalu just hoopis juurde. Ja muutused on seal regioonis juba ka toimumas. Enamasti ei teata näiteks, et Saudi Araabia on arendamas maailma suurimat rohelise vesiniku tehast. Või et taastuvenergia mahud peaksid järgmisel seitsmel aastal kasvama energiarikastes Lähis-Ida riikides tempos ca 40% aastas. Ja et Araabia Ühendemiraatide, Omaani ja Saudi Araabia puhta energiaga toodetud vesiniku 2030. aasta tootmisplaan näeb ette 50% kogu Euroopa Liidu eesmärgist ja süsiniku kinni püüdmises ca 30% kogu Euroopa Liidu eesmärgist.

See ei ole regioon, mis rohepöördest puudutamata oleks. Kuna neil kapitali on, siis on kohati nad Euroopast ja USAst isegi kiiremini liikumas. Eesmärk on selge – Lähis-Ida soovib säilitada oma staatust maailma energia tarnijana, lihtsalt aja jooksul vahetub see fossiilkütuste pealt ümber puhaste energiaallikate peale. Maailm muutub ja selle vastu võitlemine on mõttetu. Lähis-Ida ei kavatse seda muutust kõrvalt pealt vaatama jääda, vaid tegeleb oma rolli kindlustamisega ka rohepöörde järgses maailmas.

Tänaseks hetkeks on Dubais juba kokku lepitud, et aastaks 2030 suurendatakse taastuvenergia tootmist maailmas 3 korda, metaani emissioonid vähendatakse nulli lähedale, gaasi põletamine puurtornide juures lõpetatakse ning tehakse investeeringuid energiatõhususe 2-kordseks tõstmiseks. Lisaks finantseeritakse suurt kliimakahjude fondi. Need kõik on sammud, mis loovad järgmiseks 5–10 aastaks rohevaldkonnas tegutsejatele soodsa pinnase. Maailm on selgelt tegemas rohelisemaid valikuid.

Täida oma Rohelist III sammast

III sammas on viimaste aastatega muutunud üha populaarsemaks. Ja detsember on kuu, mil tehakse just kõige suuremas mahus III samba sissemakseid. Iga Sinu III samba pensionifondi sisse makstud euro pealt saad paari kuu pärast tagasi kogu tulumaksu, kui sissemakse on väiksem kui 15% Sinu aastasest brutosissetulekust ja mitte üle 6000 € aastas. See tähendab, et maksimaalselt on riik valmis Sulle 1200 € ulatuses tulumaksu tagasi maksma, et Sa oma isiklikku pensionikontot täidaksid. See on hea diil. Mina olen enda sissemakse maksimaalses osas ära teinud, tee seda ka Sina oma võimaluste piires. Täna saab sama raha eest rohkem Rohelise III samba fondi osakuid kui aasta tagasi, pikaajaliste investeeringute tegemiseks on sellised ebapopulaarsed ajad head hetked raha paigutamiseks.

Kuna novembris muutusid LHV kõigi III samba fondide nimed, tasud ja investeerimispiirangud eesmärgiga muuta need tooted kogujate jaoks veelgi arusaadavamaks, siis salvestasime III samba teemal ka podcasti – head kuulamist!

LHV on nüüd iga kvartal kõigi püsimakse laekumistega klientide vahel välja loosimas aasta jagu täiendavaid III samba sissemakseid. Aktiivne III, Roheline III ja Indeks III – igaüks leiab endale oma.

Joel Kukemelk

Fondijuht

Tutvu lähemalt II samba pensionifondiga Roheline ja III samba fondiga Roheline III.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest. Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised. Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.

LHV pensionifonde valitseb AS LHV Varahaldus. Fondide osakute väärtused võivad nii kasvada kui kahaneda ja fondide eelmiste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluste kohta. Fondi investeeritud rahasumma väärtuse säilimine ei ole garanteeritud. Tutvu LHV pensionifondide prospekti ja põhiteabe dokumentidega lhv.ee ja pea nõu asjatundjaga. Tutvu võrreldud fondide viimase 2, 3 ja 5 kalendriaasta keskmiste tootlustega. Pensionifondi Roheline viimase 12-kuulise perioodi (30.11.2022-30.11.2023) tootlus on -19,62%. Pensionifondi Roheline III viimase 12-kuulise perioodi (30.11.2022-30.11.2023) tootlus on -20,78%. Fondide lühikese ajaloo tõttu andmed 3 ja 5 kalendriaasta kohta puuduvad.