Aasta on alanud finantsturgudel nii nagu kardeti - Donald Trumpi teine ametiaeg on kaasa toonud suurenenud volatiilsuse. Samuti raputas finantsturge jaanuari lõpus hiinlaste tehisaru DeepSeek. Järgnevalt toome välja viis sündmust, millele investorid võiksid veebruaris tähelepanu pöörata:
-
Globaalse majanduse käekäigu võib järgnevatel aastatel suuresti määrata Ameerika Ühendriikide president Donald Trump ja tema tariifipoliitika. Trump on juba kuulutanud välja Kanadale ja Mehhikole 25% ning Hiinale 10% suurused tariifid. Samuti on ta väljendanud, et need ei pruugi olla lõplikud määrad. Kindlasti ei saa rahulikult hingata ka Euroopa suurriigid ja karta on, et tariifidest puudutatud riigid ei jää vastust võlgu. See võib omakorda viia täiemahulise kaubandussõjani.
-
Ettevõtted avaldavad neljanda kvartali tulemusi. USA suurest seitsmikust (Magnificent Seven) on kvartalitulemused avaldamata veel Alphabetil (04.02), Amazonil (06.02) ja Nvidial (26.02). Tulemused on veel avaldamata ka Balti börsi suurimatel ettevõtetel. Kolmest suurimast Tallinna börsi ettevõttest avaldavad tulemused LHV Group (11.02), Infortar (25.02) ja Enefit Green (28.02).
-
Jaanuari lõpus välja tulnud hiinlaste tehisaru DeepSeek raputas tugevalt finantsturge. Väidetavalt suudeti nimetatud tehisaru välja arendada kasutades vanema põlvkonna kiipe ja kogu arendus läks maksma kõigest 6 miljonit dollarit. Selle tulemusena kaotas Nvidia oma turuväärtusest ühe päevaga ligi 600 miljardit dollarit. Edasised arengud ja uudised antud valdkonnas mõjutavad kindlasti tehnoloogia ning tehisaruga seotud ettevõtteid tugevalt. Kas USA ettevõtted on teinud mitmetesse miljarditesse ulatuvaid investeeringuid, kuid on sellest hoolimata tehnoloogia võidujooksus Hiinast maha jäänud?
-
Vaatamata Trumpi soovile intressimäärasid Ühendriikides langetada, jättis USA Föderaalreserv (FED) jaanuari lõpus intressid paigale. Küll otsustas Euroopa Keskpank samal ajal intresse 25 baaspunkti võrra langetada. Veebruari keskel avaldatakse USA tootjahinnaindeks ja tööturu statistika. Kui peaks selguma oodatust kõrgem tootjahinnaindeks ja tugevad tulemused tööturu statistikas, siis pole põhjust oodata intressimäärade langust Ühendriikides ka lähikuudel.
-
Tõusnud pinged Lähis-Idas, eelkõige Iraaniga, ähvardavad kaasa tuua probleeme nafta tootmise ja tarnimisega. See omakorda tähendab kõrgemat nafta hinda ja inflatsiooni. Nimelt on Araabia poolsaart Iraanist eraldav Hormuzi väin strateegiliselt väga oluline transporditee, mida läbib 20% maailmas toodetavast naftast.