2024. aasta oli finantsturgudel üle ootuste hea ja arenenud riikide aktsiaturgude liikumist kajastav indeks MSCI World kerkis 19,2%. Selle tulemuse taga on USA aktsiate erakorraliselt võimas kallinemine. Kuna selle suurriigi ettevõtete osakaal on Maailma indeksis ligi 74%, on mõistetav, miks läks üleilmsetel aktsiaturgude indeksil nii hästi.
USA suurimaid ettevõtteid koondava S&P 500 indeksi väärtus kasvas läinud aastal dollarites mõõdetuna 23%. Sellest indeksist moodustavad kolmandiku seitsme tehnoloogiaettevõtte (ingl. magnificent seven) aktsiad, mille turuväärtus tõusis 20–177%.
Investorite optimismi ja riskiisu ilmestab lisaks krüptovarade hinnatõus: Bitcoini väärtus kerkis 2024. aastal lausa 93 714 dollarini ehk 120%.
Joonis 1. Eri varaklasside tootlus dollarites 2024. aastal
Väljaspool Ameerika Ühendriike pakkusid aktsiaturud samuti korralikku tootlust. MSCI Europe’i aktsiaindeks tõusis eurodes mõõdetuna 5,8% (dollaritesse arvutades ainult 2,4%), kuid jäi siiski suurelt alla USA aktsiaturgudele.
Joonis 2. MSCI Europe’i aktsiaindeksi tootluse erinevus ilma Suurbritanniata võrreldes MSCI USA aktsiaindeksi tootlusega protsendipunktides
Mõistatuslikud intressimäärad
Ehkki massimeediat jälgides jääb mulje, et intressimäärad on kõikjal maailmas langustrendis, on tegelikkus mõnevõrra komplitseeritum.
2024. aasta juunis alandas Euroopa Keskpank üle pika aja taas intressimäärasid, kuna inflatsioonitempo oli olnud juba mõnda aega langustrendis ja euroala majanduskasv vajas turgutamist. Seejuures on siiski veel liiga vara tõdeda, et inflatsioonitont on lõplikult seljatatud. Nimelt kerkivad hinnad euroalal endiselt kiiremini, kui keskpank sooviks näha, ja aasta lõpus inflatsioonitempo isegi veidi kiirenes.
Kui vaadata pikaajaliste võlakirjade tootlust, mis on rahvusvahelistele ettevõtetele pikaajaliste investeeringute tegemise seisukohalt olulisemad kui euribori hetketase, siis need mullu ei alanenud. Saksamaa valitsuse kümneaastaste võlakirjade intressimäär oli aasta lõpus 2,4% juures, st samal tasemel kus aasta alguses.
Ameerika Ühendriikides on inflatsioonitempo samuti alates 2022. aasta suvest aeglustunud, kuid püsib ikkagi kangekaelselt kõrgel tasemel, sest valitsuse kulud on täielikult kontrolli alt väljunud. USA keskpank alandas 2024. aasta septembris üle pika aja lühiajalisi intressimäärasid 0,5 protsendipunkti võrra. Sellele järgnesid 0,25-protsendipunktised alandamised novembris ja detsembris. Pikaajaliste võlakirjade intressimäärad tõusid aga aastaga 3,95%-lt 4,58%-ni.
USA majanduskasvu hinnates võiks vaadata ka valitsuse eelarvedefitsiiti
Murran pead, miks räägitakse USA majanduskeskkonna tugevusest, kui mõõduka majanduskasvu taga on sealse valitsuse enneolematult suured kulud. Nii nagu nominaalset majanduskasvu korrigeeritakse inflatsiooniga, et näha, mis on reaalne majanduskasv, tuleks ka majanduskeskkonna hindamisel arvesse võtta valitsuse eelarvedefitsiiti. Laenatud raha kulutades on kerge näidata end tegelikkusest edukama ja rikkamana.
Kui valitsus võtab 100 dollarit laenu ja kulutab selle, siis kasvavad erasektori tulud (ettevõtete kasumid ja inimeste palgad) veidi lihtsustatult arvutatuna 100 dollari võrra.
USA ettevõtete kasumid on praegu võrreldes kogu majanduse mahuga väga kõrgel tasemel. Samuti on ettevõtete kasumimarginaalid erakordselt suured ja kasumikordajad (P/E-suhtarvud) peaaegu rekordtasemel.
Joonis 3. Ameerika Ühendriikide ettevõtete keskmised valuatsiooninäitajad ja nende ajalooline võrreldavus
Vara hindade kasv toetab investorite optimismi ja majandust
Ka 2023. aasta oli pakkunud USA aktsiaturgudel väga suurt tootlust ja 2024. aasta alguses lootsid üksnes vähesed sama võimsa edu kordumist. Viimase kahe aastaga kallines S&P 500 indeks üle 50%, mis on USA aktsiaturgude kõigi aegade suuruselt teine protsentuaalne kasv. Kõige suurem kahe aasta aktsiahindade kasv oli üheksakümnendate lõpus enne dot.com-i mulli lõhkemist.
Joonis 4. S&P 500 indeksi tootlused 1928–2024
Kui traditsiooniliselt on majanduskeskkond see, mis mõjutab ettevõtete väärtust, siis pärast 2008. aasta finantskriisi suutsid keskpangad ja valitsused pöörata lõdva rahandus- ja fiskaalpoliitikaga selle seose tagurpidi.
Nüüd on nn jõukuse efekt (ingl wealth effect) see, mis mõjutab majandust ja mitte vastupidi: kui aktsiahinnad lähevad üles, siis tarbijad avavad rahakotirauad ning ka majandus kasvab. Selle eeldus on muidugi asjaolu, et lõtv rahandus- ja fiskaalpoliitika jäävad kestma.
Ka aktsiaturgudel on saanud hinnast fundamentaalnäitaja. Kasumi ja käibe kasv on muutunud investorite jaoks vähem oluliseks kui aktsiahinna trend. Kui kaua selline äraspidine sõltuvus kestab, on raske ennustada, ent protsessid, mis ei saa kesta igavesti, peatuvad ühel hetkel.
Pensionifondide ülesanne on hoida ja kasvatada klientide vara pika aja vältel. Pensioni II samba edukust saab hinnata võrdluses pensioni I sambaga. Seega on pensionifondide mõõdupuuks pikemaajalises plaanis sisuliselt nominaalne palgakasv.
Meie LHV-s usume, et pensionifondide eesmärk ei peaks olema mitte igal ajal riski maksimeerimine, vaid hoopis riski ja tootluse vahekorra kalibreerimine, võttes arvesse majanduskeskkonda ja turuolukorda. Meie hinnangul on fondijuhtide ülesanne – kui fondi üldse juhitakse – hinnata iga investeeringu riski ja oodatavat tulusust ning vältida maaniate ja paanikatega kaasaminekut.