Taani kaablitootjast NKT-st on LHV finantsportaalis varem pikemalt juttu olnud siin. 16. augustil avaldas ettevõte oma teise kvartali tulemused, mille võtame järgnevalt luubi alla.
Juunis lõppenud kolme kuu müügitulu suudeti kasvatada mullusega võrreldes orgaaniliselt 29% 605 miljoni euroni (koos metallihindade liikumisega 27% 802 mln euroni) ning kulumieelset ärikasumit 48% 86 miljonile.
Peaasjalikult oli selle taga lahenduste üksuses (kõrgepingekaablid, mullu 58% müügitulust ja 70% EBITDAst) tehtud eelnevad tootmisvõimsuse suurendamise investeeringud, mis tõstsid selle segmendi käivet aastaga 33% 379 miljoni euroni ja EBITDA-d 60% 67 mln euroni, andes 17,7% marginaali.
Rakenduste üksus (madal- ja keskpingekaablid, mullu 32% käibest ja 23% EBITDAst) näitas orgaaniliselt käibe 3% kasvu 175 miljoni euroni ja EBITDA 24% tõusu 21 mln euroni (11,8% marginaal).
Teenuste ja tarvikute üksus (maismaa ja mere energiasüsteemide hooldamine ja parandamine, kuid ka energiakaablite tarvikud energia ülekandesüsteemide ühendamiseks) suutis kolme kuu müüki kasvatada aastaga 19% 64 mln euroni, kuid EBITDA kahanes 8% 5 mln euroni. Selle üksuse kasumlikkust mõjutas esiteks tuleviku tarbeks suurendatud personal ja ühe vana lepingu täitmine väga madalate hindade juures, mis edaspidi tulemusi rohkem ei mõjuta.
Vaba raha teeniti kvartaliga 398 mln eurot (tütarfirma osaluse ostmiseta 542 mln EUR), võimaldades ettevõttel jätkata oma 1 mld EUR suuruse investeerimisprogrammi rahastamist kuni 2026. aastani, mille raames suurendatakse kõrgepingekaabli tootmise võimekust ning soetatakse juurde üks täiendav kaabli paigaldamise laev lisaks ühele olemasolevale. Investeeringuid on toetamas ka väga tugev bilanss: netoraha 1,3 mld eurot.
2024. a ootuse tõstmine
Kui aasta alguses arvati, et firma 2024.a tulu jääb standardsete metallihinde juures 2,21–2,36 mld euro vahemikku ning EBITDA 285–335 mln vahemikku, siis teise kvartali järel neid näitajaid pisut suurendati: uus müügitulu ootus on 2,33–2,43 mld EUR ja EBITDA 310–345 mln EUR, mis annavad keskpunktis mullusega võrreldes müügi 24% ja EBITDA 28% kasvu.
Kõrgepingekaabli üksuse täitmata tellimuste maht langes kvartaliga 0,2 mld võrra 11,3 miljardile eurole, kui kolme kuu jooksul sõlmiti peamiselt väiksemaid lepinguid. Kõrgepingekaabli segmendi 2024. aasta esimese poole müügitulu oli standardsete metallihindadega 700 mln eurot ja eeldades, et aasta baasil saab see olema u 1,4 mld eurot, siis pakuvad täitmata tellimused head nähtavust selle kümnendi lõpuni.
Kuna ettevõte töötab järgneval paaril aastal oma maksimaalse tootmisvõimsuse juures, siis saab lähiajal ka kasv olema tagasihoidlikum. Alles siis, kui 1 mld investeeringute programm jõuab 2026. aastal lõpule, siis on võimalik uuesti kiiremat kasvu saavutada. Kõrgepingekaablite nõudlus saab lähiaastail ületama pakkumist, kuid kuna mahtusid suurendavad nii NKT kui ka konkurendid, siis leiab NKT juhtkond, et turg on kümnendi lõpus paremini tasakaalus. Teise kvartali järel oli tegevjuhi kaugem väljavaade nüüd veidi konservatiivsem võrreldes varasemaga, mil ta on prognoosinud ka aastakümne lõpus pakkumisest suuremat nõudlust. Hiina tootjad on hakanud NKT juhi sõnul Euroopa turul rohkem pilti jääma, kuid nad veel ei kõiguta üleüldist pakkumist, seda eriti kõrgepingekaablite turul.
Kuna NKT-l moodustab suurem osa tuludest kõrgema marginaaliga kõrgepingekaablid ning koos madal- ja keskpingekaablite üksusega on tegemist kaablituru pure playga, siis kaupleb ka NKT kõrgemate kordajate juures: ligi 23x järgmise aasta kasumit ning 9,5x EV/2025 EBITDAt (Prysmian vastavalt 16x ja 8,7x ning Nexans 15x ja 7,5x). Aga kui Nexans ja Prysmian jätkavad järgnevatel aastatel kasvamist, siis NKT töötab 2025–2026 maksimaalse tootmisvõimsusega ning saab alles 2027. aastast kaablitootmises täiendavat võimekust juurde. Kui praegu ei suudeta nõudlust ära rahuldada, võib siis aga tekkida küsimus, kas pakkumist saab olema liiga palju.
NKT aktsia Taani börsil Allikas: Bloomberg