2024. aasta kolmas kvartal on läbi saanud ja aeg on teha ülevaade, kuidas muutusid meie Kasvukonto eksperimendis osalenud Eesti tuntud väikeinvestorite portfellid. Ülesandeks oli koostada LHV Kasvukonto portfell, mille kaudu nad investeeriksid igakuiselt 10-aastases perspektiivis keskmisest kuupalgast 10%. Portfellide seisu uuendame kord kvartalis.
Ülesanne oli sellevõrra raskem, et vahepeal fondivalikut muuta ei saa. Seega tuli portfelli koosseis hoolikalt valida ja proovida ette ennustada parimat tootlust toovad regioonid või sektorid kümne aastases perspektiivis. Sissemaksete summasid korrigeerime vastavalt keskmise palga muutusele. 10% suurus on valitud selle järgi, mis võiks olla sellist palka teenivale töötajale jõukohane igakuiselt kõrvale panna, ilma et elustandard oluliselt kannataks. 2024. aasta kolmandas kvartalis lisasid osalejad oma portfelli igakuiselt 155 eurot ja tänase seisuga on iga investor oma virtuaalportfelli investeerinud kokku 7463 eurot.
Teise kvartali tulemusi saad vaadata siin.
Vaatamata väga erinevatele portfellidele on kõik osalejad saavutanud positiivse netotootluse Eksperimendis osalejad on 2024. aasta kolmanda kvartali seisuga järjepidevalt investeerinud juba üle nelja aasta ning positiivne on see, et hoolimata vahepeal aset leidnud turukõikumistest on kõik investorid oma portfelliga plussis ehk nende portfelli koguväärtus ületab enda investeeritud raha. Seitsme osaleja puhul ületab nelja aastaga turgudelt teenitud raha juba ühe kuu Eesti keskmist netopalka ning esikoha puhul seda koguni kahekordselt.
Osalejate portfellide areng püsis kuni 2023. aastani üsna sarnane, kuid alates aasta teisest poolest on lahknevused muutunud märgatavalt suuremaks. Mida aeg edasi, seda rohkem hakkab portfelli väärtust mõjutama valitud fondide käekäik ning mängu tuleb liitintressi võlu.
Alates 2023. aasta keskpaigast, kui tehnoloogiaaktsiad said sisse suurema hoo, on eksperimendis kindlat esikohta hoidnud Investeerimisklubi asutaja Marko Oolo, kelle valikuks 2020. aastal osutuski vaid USA 100 suurimat tehnoloogiaettevõtet koondav EXXT. Tema portfell tegi tipu 10. juulil 2024, kui see puudutas 11,5 tuhandet eurot, kuid on pärast seda liikunud külgsuunas.
Tehnoloogiafond on esindatud mõnede teistegi osalejate portfellides, kuid kuna selle osakaal on ülejäänute puhul väiksem, siis ei ole fondi võimas tõus portfelli kogutõusu nii suurt panust andnud. Rahapuublogi pidav Tauri Alas investeerib EXXT- sse 21% ulatuses ning Rahakratil on fondi osakaal 15%.
Olgugi, et osalejad on valinud oma portfellidesse väga erinevaid fonde, on pea 5 aastaga enamik eksperimendis osalejaid saavutanud üsna sarnase tootluse, jäädes vahemikku 27% - 37%. Sellele vahemikule jäävad alla kaks osalejat, kellest üks - Rahakratt - investeerib lisaks vähesel määral tehnoloogiafondile ka Aasia arenevatele turgudele (AASI), puhta energia tootjatesse (INRG) ning tervishoiuinnovaatoritesse (HEAL).
Teine, Äripäeva väljamõeldud tegelane - Investor Toomas – on oma portfelli valinud üksnes Hiina ettevõtteid koondava fondi XCHA, millel kuni teise kvartalini 2024 hästi ei läinud, kuid mida on just viimastel kuudel saatnud ajalooline edu. Tänu hüppelisele Hiina aktsiaturgude tõusule on 2024. aasta kolmanda kvartali seisuga jõudnud Investor Toomas viimaks positiivse tootluseni, ületades enda investeeritud raha 3%-ga.
Kuigi Investor Toomas asub endiselt viimasel kohal, võib just teda pidada kolmanda kvartali võitjaks, kasvatades 3 kuuga portfelli kõige rohkem ehk 1553 euro võrra -- pea 7x rohkem kui esikohal olev Marko Oolo. 862 euro võrra tõusis maailma ettevõtetesse (VWRL) ning USA väikestesse ettevõtetesse (XRS2) raha paigutava Märten Kressi portfell ning 810 euro võrra kosus kolmandas kvartalis Kristi Saare Portfell, kelle valikuteks osutusid USA suurettevõtted (SXR8), dividendimaksjad (ISPA) ja e-sport (ESP0). Seega jäi kolmandas kvartalis enda investeeritud 468 eurole alla vaid üks osaleja.