nexans2.png

Nexans naudib kaabliturul rekordilisi tulemusi

Prantsusmaa kaablitootja Nexans (lähemalt saab ettevõttest lugeda siit) teatas oma teise kvartali tulemused 24. juulil, näidates metallihindade liikumist arvestamata müügitulu 13%ni kiirenenud kasvu, mis andis käibeks 1,85 mld EUR (orgaaniliselt 9,4%). See aitas kogu esimese poolaasta müügitulu suurendada standardsete metallihindadega 6,7% (orgaaniliselt 6,1%).

Tulemusi üksuste lõikes vaadates paistab silma elektrifitseerimisega seotud segmentide tugevus. Kõrgepingekaableid, mida valmistatakse elektritootmise ja energiaülekande jaoks, andis esimesel poolaastal 18% kogumüügist, näidates orgaaniliselt 64% kasvu 622 mln euroni. Aasta alguses jõudis lõpule 2021. aastal alustatud Norra kaablitehase laiendus, mis aitas mahtusid kahekordistada. Antud üksuse täitmata tellimuste maht oli juuni lõpu seisuga 6,7 mld eurot, püsides esimese kvartaliga võrreldes muutumatuna ja andes üsna hea nähtavusi kuni 2030. aastani.

Samuti elektrifitseerimise alla kuuluv jaotuse üksuse müük (madal- ja keskpingekaablid) kasvas esimeses pooles orgaaniliselt 2,4% 635 miljoni euroni, moodustades samuti 18% kogumüügist. Siin Nexans oma täitmata tellimusi välja ei too, kuid nentis, et turg on tugev ja võidetud on mitmeid strateegilisi lepinguid.

Kasutuse üksuse esimese poolaasta müük kasvas mullusega võrreldes 1% 989 mln euroni (28% kogumüügist). Selle üksuse alla lähevad tulekindlad kaablid hoonetele, haiglatele, raudtee- ja lennujaamadele, andmekeskustele ja EV taristule – need kaablid on viimaseks ühenduslüliks lõpptarbijaga. Seal tõi ettevõte välja, et Euroopas oli nõudlus elamuturu tõttu pehmem, Põhja-Ameerikas stabiliseerus ja Lähis-Idas, Aafrikas ning Ladina-Ameerikas tugev.

Kokku moodustasid aasta esimeses pooles elektrifitseerimisega seotud üksused 63% käibest (71,6% kui jätta välja muud äritegevused, mille rolli strateegiliselt vähendatakse). Mitte elektrifitseerimise tulu (kaablid ja ühenduslahendused lennukitootjatele, autotööstusele, nafta ja gaasi sektorisse, tervishoidu, tuumajamadele, ehitusfirmadele jne) oli 890 mln, kahanedes esimesel poolaastal 2% (osalt ka kõrge võrdlusbaasi tõttu) ja moodustades 25% käibest (28%, kui jätta välja muud tegevused). Muu tulu, mis peamiselt hõlmab metallurgiat ja vase müüki, kahanes esimeses pooles 11,8% 410 mln euroni.

Ettevõtte korrigeeritud kulumieelne ärikasum (EBITDA) kasvas esimesel poolaastal 16,4% rekordilise 412 mln euroni, andes ka rekordilise 11,6% marginaali (aasta varem oli 10,7%). Enne kui Nexans transformatsiooni elektrifitseerimis suunal alustas 2019. aastal, teeniti sama palju kulumieelset ärikasumit terve aasta peale.

EBITDA tänavuse kasvu taga on ettevõtte edasine liikumine kõrgema marginaalidega äride (elektrifitseerimine) suunas. Näiteks elektritootmise ja energiaülekande üksuse EBITDA suurenes 125% 68 mln euroni, jaotuse üksuse oma 20% 99 mln euroni ja kasutuse oma 1,4% 139 mln euroni. Mitte-elektrifitseerimise üksuse EBITDA kasvas 4,2% 114 mln euroni ja muude äritegevuste alla kuuluva metallurgia üksuse EBITDA oli –7 mln eurot.

Juuni alguses saadi konkurentsiametilt luba omandada Itaalia madalpingekaabli tootja La Triveneta, mis kohe ka lõpule viidi. See aitab Nexansi kasutuse üksuse müüki suurendada umbes 800 mln euro võrra ning panustada seitsme kuu tulemustega tänavusse EBITDAsse 40 miljoni euroga (kogu aasta EBITDA 93 mln EUR ja arvestades juurde ka sünergiat, siis 130 mln EUR).

Arvestades La Triveneta ülevõttu ning ka esimese poolaasta tugevat tulemust, kergitas Nexans veebruaris välja käidud selle aasta oodatavat EBITDAd 670–730 mln euro pealt 750–800 mln eurole. Juhtkond andis mõista, et see uus ootus on pigem konservatiivne, kuna jätkuvalt oodatakse Kreeka ja Küprose vahelise energiaühenduse lepingu lõplikku allkirjastamist, mis peaks juhtuma augustis (nad on juba alustanud tellimuse täitmist esimesel poolaastal, kuna klient on kandnud selleks 120 mln EUR, aga augustis peaks tulema projekti finantseeringu lõplik kokkulepe, mis lubaks sellega edasi liikuda). Nexansi jaoks on see rekordiline 1,43 mld euro suurune tellimus (mis kuulub ka kogu 6,7 mld täitmata tellimuste sisse). Isegi kui antud projekt ei käivitu, siis suudaks Nexans ikka oma uue EBITDA prognoosi täita. Värskeima EBITDA prognoosi keskpunktis kaupleb Nexansi aktsia praegu 7,9x EV/2024 EBITDAt. Konkurent Prysmian kaupleb 10,3x EV/EBIDAt ning Taani kaablitootja NKT 10,4x.

Aktsia jaoks võiksid täiendavad katalüsaatorid tulla 2024. a 13. novembril, mil ettevõte paneb paika oma järgmise nelja aasta kasvuvisiooni.

Lähiaja risk: Kreeka ja Küprose energiaühenduse projekti peatumine või tühistamine, mis kustutaks Nexansi täitmata tellimustest 1,4 mld eurot ehk 21%. Sellega on Nexans arvestanud ka järgmise aasta tootmise plaanides aga juhul, kui projektiga ei minda edasi, siis peaks ettevõte suutma nihutada teisi tellimus asemele. Juhtkond on seni nähtu põhjal pigem optimistlik, et sellega liigutakse edasi, samuti anti mõista, et neil on praegu pooleli läbirääkimised ühe teise tellimuse osas, mis võib enne aasta lõppu allkirjad saada ning tegemist oleks väga suure projektiga.

Pikaajaline risk: Hiinlased on jõuliselt suurendamas oma kõrgepingekaablite tootmist meretuuleparkidele (praegu seitse ettevõtet) ja lähiaastail mahud suurenevad veelgi, mis loob riski, et ühel päeval jõuavad nad ka Euroopa turule, kuna nende pakkumine ületab Hiina enda vajadust. See pole siiski lähiaja risk, aga miski, millega tuleb 2030ndatest hakata arvestama.

Nexansi aktsia Prantsusmaa börsil.

markdown-image Allikas: Bloomberg